SP v Dánsku
10.11.2016Adéla Burdová

26.10.2016 se vydala naše minivýprava na poslední letošní SP do Dánska. Cestu jsme uskutečnili jako poznávací – prohlédli jsme si několik míst v Německu a západní pobřeží Dánska až jsme nakonec dorazili 28.10. večer do Nymindegabu. Ubytování a stravu jsme měli zajištěnou v místních kasárnách, v jejichž areálu se konal i nedělní závod.


Jako první byl na programu sobotní závod v klasice. Bez jakékoli předešlé znalosti terénu či tréninku nás vpustili ihned do lesa na lokalizaci. V místních drobných vrstevnicích a písečných dunách skutečně nebylo snadné se zprvu zorientovat. Pořadatelé navíc využili možnost dávat lampiony na lokalizaci na dálku až 400m daleko (v dunách byla velká viditelnost). Společně s následným orienťákem a střelbou jsem v lese strávila skoro 2,5 hodiny. Vše navíc stěžoval silný vítr v přímořské oblasti s dunami, kde bylo skutečně chladno, velmi měkká běžecká podložka a mnoho oblastí skoro neprůchozího lesa. Celkově byl závod velice obtížný – jak orientačně, tak fyzicky, ale všem se líbil. Sáhli jsme si na dno a na výsledcích bylo vidět, že já až na úplné dno ☺.


Nedělní sprint pak byl o mnoho příjemnější – bez větru a v dobře průběžném lese. Bez větších orientačních chyb společně se střelbou 1+4 můj výkon stačil na pěkné třetí místo. Dánská tradice – trestná kolečka v písku samozřejmě nechyběla.Ukázky map
Návštěva dějište MS 2017 - Sundsvall
4.8.2016Luboš Přibyl
V rámci expedice NORDKAPP 2016 jsme se na trase ve Švédsku zastavili na průzkumnou návštěvu v dějišti Mistrovství světa 2017 ve Sundsvallu. Krásný sportovní biatlonový areál právě v týdnu před naší návštěvou získal nový asfaltový povrch na všech hlavních okruzích a tak se zde proháněli nejenom běhající jedinci, ale i jezdci na kolečkových lyžích z nichž někteří využívali velkou střelnici se 27 střeleckými stavy. Okolí areálu je určitě zajímavé, mírně náročné mírně zvlněné lesní porosty s porostem borůvčí se střídá s písčitými mýtinami. Náročnějšími jsou rozsáhlejší prostory s těžko prostupnými hustníky a menší kamenitá pole na vrcholcích jednotlivých kopečků s množstvím menších mělkých jam.
V rámci naší návštěvy se nám věnovala s prohlídkou hlavní pořadatelka Paulina Tomasdotter, za což jí patří veliký dík.
Měli jsme k dispozici aktuální ukázkové mapy zdejší krajiny a mohli jsme si i vyzkoušet zdejší areál pevných kontrol.
Sundsvall je už nyní určitě připraven na tuto velkou soutěž.
Doufám, že zájemce neodradí vzdálenost cca 1600 km od České republiky. Cesta je takřka celá po ideální dálnici.
Takže neváhejte a už nyní plánujte.
Na viděnou v srpnu 2017 v Sundsvallu.

Nějaké další fotografie najdete ve fotoalbu.
Mistrovství světa 2016 – Jáchymov
10.7.2016Luboš Přibyl
Již podruhé v krátké historii hostila Česká republika Mistrovství světa v orientačním biatlonu.

Začátkem července se v biatlonovém areálu Eduard v Jáchymově utkalo více než 120 závodníků ze sedmi zemí o tituly Mistrů světa.
Jako tradičně se o nejvyšší pocty v elitních kategoriích mužů a žen podělily skandinávské velmoci. Poprvé se však na medailové pocty v těchto kategoriích dostala zástupkyně České republiky. Adéla Burdová získala ve sprintu stříbrnou medaili.
Gratulujeme!!

V ostatních veteránských a juniorských kategoriích se našim zástupcům také dařilo a získali jsme celkem 16 medailových umístění. Tituly mistrů světa získali David Nehasil v kategorii M35 ve sprintu i v klasice, Zuzana Nehasilová W45, Vladislav Nehasil M45, Josef Petr M50 a Oldřich Přinda M65 – všichni ve sprintu. Nejúspěšnější výpravou bylo Finsko se ziskem 27 medailí, druhé bylo Švédsko s 23 medailemi a třetí Dánsko s 21 medailemi.
Celé Mistrovství světa provázela příjemná atmosféra a všechny problémové okamžiky se podařilo vyřešit. Toto vše by se určitě nedalo uskutečnit bez pomoci partnerů akce. Generální partnerem akce byla HUDYsport a.s. V rámci organizace spolupracovali s Českým orientačním biatlonem sportovní subjekty město Jáchymov, KONKORDIA Děčín, Stopa Praha, Rover Praha a KB Jáchymov. Dále se na akci podílela spousta dobrovolných organizátorů. Všem těmto patří obrovský dík. Děkujeme !!

Závěr šampionátu pak probíhal v předání symbolické štafety dalšímu pořadatelskému místu Mistrovství světa v orientačním biatlonu 2017 a to švédskému Sundsvallu.

Nashledanou za rok ve Švédsku.
Archiv...
Administrace | Martin Přibyl (2012-2014) | ununik[@]gmail.com | CZECH BIATHLON ORIENTEERING
Aktuality:
1.11.2016
V dalším kole Světového poháru v Dánsku získala Adéla Burdová ve sprintu v elitní kategorii žen třetí místo. Komentář se připravuje.
20.9.2016
Vzhledem ke kolizím termínů se M ČR v BOBu 2016 konat nebude.
Info k akcím: